Siyaset Urfa

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 108979 kez okundu. | Kategori : TANITIM
Haberin Tarihi :   17 Ekim 2015 - 11:27

BİRECİK - TANITIM

Büyüt
Küçült
BİRECİK -
BİRECİK - TANITIM

Birecik ilçesi Fırat Irmağı kenarında önemli bir köprübaşı olması nedeniyle, eski çağlardan beri bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititlerin egemenliğinde yörenin adının ''Birthe'' olduğu söylenir.

Asurların eline geçen Birecik, daha sonra sırasıyla Pers, Makedonya, Roma ve Bizans egemenliklerini yaşadı. 780'de Arap işgaline uğrayan ilçe 11. yüzyıldan sonraki Selçuklu egemenliğinden ardından yeniden Bizans hâkimiyetine girmiştir.

Artuklu, Eyyübi, Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerini, 1502'de başlayan Safevi egemenliği izledi. Birecik 1517'de Osmanlı topraklarına katıldı.

19. Yüzyıl sonralarında Halep vilayetinin Urfa sancağına bağlı bir kaza oldu. 1919'da bir süre İngiliz işgalinde de kaldı. 1956'da Fırat üzerine o dönemde Türkiye'nin en uzun köprülerinden biri olan Birecik Köprüsü'nün yapıldı.

KELAYNAK KUŞLARI

Birecik, soyu tükenme tehlikesi altındaki Kelaynak Kuşlarının göç merkezi olması dolayısı ile önemli bir yerdir. Dünya'da yalnızca Fas'ta Nil Nehri Türkiye'de Birecik ilçesinde yaşayan Kelaynaklar ülkemizde 1977 yılından itibaren Çevre ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Kelaynak Üretme Ve Koruma istasyonunda koruma altına alınmışlardır.

Koruma altına alındıktan sonra sayıları 2012 verilerine göre 120'yi aşan Kelaynak kuşlarının senede bir göç edilmelerine izin verilmektedir. Beslenmelerine de özen gösterilmektedir. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

BİRECİK KALESİ

İlçe merkezinde Fırat nehrinin doğu yamacında doğal, sert kalker kayalık tepe üzerine kurulmuştur. Kalenin ilk inşa tarihi hakkında farklı görüşler vardır. Üzerinde inşa edildiği beyaz kalker tepeden dolayı Beyaz Kale (Kal'etül Beyza/Beyda ) denilen yapının 13. yüzyılda inşa edildiği kabul edilir. Birecik kalesi Romalılar,(M.Ö.30- M.S.395) Franklar(MS 1098- 1150) ve Memluklar dönemi (1277-1484) olmak üzere üç defa onarım görmüştür.

BİRECİK "Kalecik"

Birecik İlçemizin İnceler Köyü sınırları içinde yer alan Deyr Şebek, yöre halkı tarafından "Kalecik'' anlamına gelen "Keloşk'' olarak bilinmektedir. Roma Dönemine ait alanda iki yapı kalıntısı ve bir kaya mezarlığı yer almaktadır. Alanda çevreyi gözetleyecek bir konumda inşa edilmiş olan yapının 'Keçiburcu' ve 'Harapsor' kalıntıları gibi Roma Dönemine ait bir karakol olduğu tahmin edilmektedir.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Mehmet Aktı
Sınav ne zaman ?
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Siyaset Urfa | http://www.siyaseturfa.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019