Siyaset Urfa

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 66471 kez okundu. | Kategori : EKONOMİ
Haberin Tarihi :   20 Ocak 2013 - 13:08

Ağaç kesimi özel sektöre devrediliyor

Büyüt
Küçült
Ağaç kesimi özel sektöre

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4-5 Ocak 2013 tarihlerinde Abantta düzenlediği Orman ve Orman Kaynaklarının Sürdürülebilir Orman Yönetimi Arama Konferansında ağaç ve orman sektörü bir araya geldi.

Kamu ve özel sektörden 80 kişilik bir grubun sektörün şikayetlerini değerlendirdiği toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sektörü yakından etkileyecek olan kararını açıkladı. Artan maliyetler nedeni ile dikili ağaç kesiminin özel sektöre devredileceğini açıklayan İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, Bakanlık sektörümüzü bu işe teşvik etmek amacı ile, daha önce yüzde 20 olan peşinat tutarını yüzde 10a çekmiş durumda. Ödemeyi de 12 ay vadeye yayan Bakanlık, 3 yıl içerisinde dikili ağaç kesimini tamamen özel sektöre devretmiş olacak dedi. Şu an yüzde 20 olan dikili ağaç kesiminin uygulama sayesinde yüzde 60a çıkarılması planlanırken, aynı zamanda sektörün odun ihtiyacında dışa bağımlılığının azaltılması da hedefleniyor. Sektör 10 milyon tonluk odun ihtiyacının yüzde 65ini iç piyasadan yüzde 35lik kısmını ise ithalat yolu ile karşılıyor.

Türkiyedeki orman alanı yüzde 1 artış gösterdi

Ağaç ve orman sektörünün odun ihtiyacını 3 şekilde karşıladığına dikkat çeken Abdullah Tever, İhale, tahsis ve dikili ağaç kesimi yöntemleri odun ihtiyacımızı karşılayan temel unsurları oluşturuyor. Kesim işini yaptırdığı köylülerin maliyeti her yıl artış gösteriyor. Ve devlet de maliyeti karşılamakta zorlandığı için, bu işi özel sektöre devrediyor dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının bu kararla birlikte özel sektörü dikili ağaç kesimine özendirmeye çalıştığını vurgulayan Abdullah Tever, Devlet odunları kendi kestiği zaman Türkiyedeki ağaç miktarını artıramıyor. Özel sektör bu işi üstlendiğinde ihtiyacı olan odunun iç piyasadan karşılanma oranını artırmış olacak dedi. 3 yıl içerisinde Türkiyedeki orman alanının yüzde 26dan yüzde 27ye çıktığını hatırlatan Abdullah Tever, Yüzde 1lik artış aslında büyük bir oran. Siz dikili ağaç kesimini 2 katına bile çıkarsanız, bir taraftan ağaç dikimi de sürdüğü için, ormanı bitirmemiş ve bir devamlılık sağlamış oluyorsunuz. Öbür türlü ormanı kendi haline bırakırsanız, çürümeler başlıyor ve sektör bundan faydalanamıyor diye konuştu.

Sektör, kesim işlemini yine köylülere yaptırılacak

Dikili ağaç kesiminin özel sektöre devredilmesi ile, devletin bugüne kadar yaptığı işlemin özel sektör kanalı ile yapılmaya devam edeceğini vurgulayan Abdullah Tever, Bakanlık kesilecek olan ağaçların dip kısımları kazıyarak bize teslim edecek. Bizler de bakanlığın işaret ettiği bu ağaçları, işaretleri gözükecek şekilde keseceğiz. Bu kesim işlemini de yine biz değil de, köylülere yaptıracağız dedi. Sektörümüz şu anda odun ihtiyacının yüzde 65lik kısmını iç piyasadan, kalan kısmı ise ithalat yoluyla karşıladığına dikkat çeken Abdullah Tever, Dikili ağaç kesimi özel sektöre geçtiğinde iç piyasadaki kullanım oranımızı yüzde 80lere kadar çıkacak. Bu gelişme ile sektörün iç piyasadan alacağı odun miktarı artacağı için maliyetler ithal ürüne göre yüzde 15 azalmış olacak. Firmalarımızın dışa bağımlılığı azalacak dedi.

2023 hedefleri tutturulacak

Sektörün hedeflerinden de söz eden Abdullah Tever, 2011 yılının aralık ayında 334.5 milyon dolar olan ihracat rakamının 2012nin aynı ayında yüzde 8lik artışla 361.3 milyon dolara çıktığını bildirdi. 2011 yılı toplamında ihracatın 3 milyar 865 milyon dolar gerçekleştiğine dikkat çeken Abdullah Tever, 2012 yılında ise bu rakamın yüzde 14.02lik artışla 3 milyar 865 milyon dolara yükseldiğini ifade etti. Abdullah Tever, Sektörümüzün ihracatta 2023 yılı hedefi 16 milyar dolar. Bizim bu hedefe ulaşmamız için yıllık ortalama yüz de 12lik bir artış yaşamamız gerekiyor. Geçen yılki yüzde 14.02lik artışla, bu hedefimizde iddialı olduğumuz bir kez daha göstermiş olduk. 2013 yılındaki ihracat hedefimiz ise yine aynı oranda artışla 4 milyar 400 milyon doları görmek dedi.

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Mehmet Aktı
Sınav ne zaman ?
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Siyaset Urfa | http://www.siyaseturfa.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019